2018 U14 Schedule

U14- Notes

NOTE - ALL Schedules are DRAFT schedules.  Full Schedule will be confirmed late Summer

CLICK HERE for an Alpine Entry Card

 

Scroll sideways to see complete schedule.

Date Time Event Name Classification Venue Discipline Cost More
07 Jan 9:30 am Hovey Memorial
RA: Hadley Driscoll
Open
TD: Douglas Hall
Whiteface GS
Competitor List
 
13 Jan 9:30 am U14 West Excelsior Cup
RA: Andrew Minier
U14 Selection
TD: paul swartz
Kissing Bridge SL
Competitor List
60.00  
14 Jan 9:30 am U14 West Excelsior Cup
RA: Michael Nenno
U14 Selection
TD: Andrew Minier
Holiday Valley GS
Competitor List
60  
19 Jan 9:30 am East Dual SL Training Day
RA: Cindy Sisto
Open
TD: Chuck Schweitzer
Snow Ridge Dual SL
Competitor List
$35.00  
20 Jan 9:30 am U14 East Excelsior Cup
RA: Cindy Sisto
U14 Selection
TD: Chuck Schweitzer
Snow Ridge Dual SL
Competitor List
$50  
21 Jan 8:30 am Genesee Council U14 SG Camp
RA: Krista Jackson
Council Genesee Valley
TD: Doug Cunningham
Bristol SG Train
Competitor List
$66.00
21 Jan 9:30 am U14 East Excelsior Cup
RA: Kristie Lawrence
U14 Selection
TD: Chuck Schweitzer
Polar Bear (McCauley) SL
Competitor List
48.00
21 Jan 9:30 am U14 SG Camp
RA: Travis Widger
U14 Skills Clinics Holimont SG Train
Competitor List
 
26 Jan 11:00 am West Dual SL Training Day
RA: Jill Lyon
Open
TD: Doug Cunningham
Song Mountain Dual SL
Competitor List
40.00
27 Jan 9:00 am RVW U14 SG Camp
RA: Philip Davenport
U14 Skills Clinics
TD: jason barcoff
Windham SG Train
Competitor List
55.00
27 Jan 10:00 am U14 West Excelsior Cup
RA: Jill Lyon
U14 Selection
TD: Doug Cunningham
Song Mountain Dual SL
Competitor List
60.00
28 Jan 10:00 am ADK Council Race
RA: Kristie Lawrence
Council Adirondack
TD: Kathy Chase
Polar Bear (McCauley Mtn) GS
Competitor List
36.00
28 Jan 9:30 am U14 West Excelsior Cup
RA: Bob Talda
U14 Selection
TD: Peter Salton
Greek Peak GS
Competitor List
65
02 Feb 9:30 am U14 SG Training ADK & MTN
RA: TANYA GAECHTER
U14 Skills Clinics
TD: William Dewey
Gore Mountain SG Train
Competitor List
55
03 Feb 9:30 am U14 East Excelsior Cup
RA: TANYA GAECHTER
U14 Selection
TD: William Dewey
Gore Mountain SG Train
Competitor List
55
03 Feb 9:30 am U14 SG Training
RA: Jill Lyon
U14 Skills Clinics Song Mtn. SG Train
Competitor List
59.00
04 Feb 9:30 am U14 East Excelsior Cup
RA: TANYA GAECHTER
U14 Selection
TD: William Dewey
Gore Mountain SG
Competitor List
55
10 Feb 9:30 am U14 East Excelsior Cup
RA: Gil Lobell
U14 Selection
TD: Peter Salton
Belleayre GS
Competitor List
50.00
10 Feb 8:30 am U14 West Excelsior Cup
RA: Krista Jackson
U14 Selection
TD: Andrew Minier
Bristol SG Train
Competitor List
$66.00
11 Feb 9:30 am U14 East Excelsior Cup
RA: Philip Davenport
U14 Selection
TD: Peter Salton
Windham GS
Competitor List
60
11 Feb 10:30 am U14 West Excelsior Cup
RA: Krista Jackson
U14 Selection
TD: Andrew Minier
Bristol SG
Competitor List
$71.00
01 Mar 9:30 am U14 State Champs Skills
RA: Hadley Driscoll
Invite
TD: William Dewey
Whiteface Skills  
02 Mar 9:30 am
3 Day Event
U14 State Championships
RA: Hadley Driscoll
Invite
TD: William Dewey
Whiteface SG, GS, SL  
10 Mar 9:30 am
2 Day Event
Kandahar Central/ADK
RA: Jim Keegan
Open
TD: Chuck Schweitzer
Labrador Kombi/GS 99.00  
10 Mar 9:30 am
2 Day Event
Kandahar NIA/GVSC
RA: Travis Widger
Open
TD: Andrew Minier
Holimont Kombi/GS
Competitor List
99.00  
10 Mar 9:00 am
2 Day Event
Kandahar RVW/MTN
RA: Philip Davenport
Open Windham Kombi/GS
Competitor List
99.00
17 Mar 9:30 am
2 Day Event
Kandahar Championships
RA: Ted Love
Invite
TD: Marty Besant
Toggenburg ALL 99.00